AKO OŠETROVAŤ NOVESTY

OŠETRENIE V ČISTIARNI

Najbezpečnejšou voľbou je vždy využitie služieb renomovanej čistiarne, alebo rúk špecialistu. Existuje stále viac a viac spoločností, ktoré sa zaoberajú čistením nie len textilu, ale i topánok. Môžete tam nielen vyčistiť svoje tenisky a čižmy, ale dať im tiež nový vzhľad. Je to skvelá voľba pre zaneprázdnených, ale i pre tých, ktorý nemajú trpezlivosť a chuť čistiť topánky doma.

OŠETRENIE DOMA

Druhou možnosťou, ako vyčistiť pár tenisiek je použitím vlastných rúk. Je veľmi dôležite na úvod rozlišovať materiál, z ktorého je obuv vyrobená, pretože každý materiál si vyžaduje špecifický spôsob ošetrenia, čistenia a sušenia. Medzi základné rozdelenie našich materiálov patrí:

  • Semišová obuv
  • Kožená obuv
  • Gumená obuv
  • Textilná obuv

ČISTENIE SEMIŠOVEJ OBUVI

Každý dotyk zanecháva na semiši stopy a preto je ošetrenie semišovej topánky veľmi špecifické. Semiš nemá rád nadmernú vlhkosť, prach, piesok a bahno. Odporúčame vyhnúť sa príliš častému styku topánok s týmito vlastnosťami, ak chcete aby Vám topánky vydržali čo najdlhšie. Platí staré dobré pravidlo - prevencia je zlatým prostriedkom na udržanie vzhľadu Vašich topánok. Dbajte na akékoľvek odreniny alebo škvrny, ktoré sa ťažšie odstránia v prípade semišu ako na bavlne alebo iných materiáloch. Semišové tenisky by nemali byť príliš často vystavené priamemu slnečnému žiareniu, pretože to spôsobuje blednutie hornej časti a tiež ich neodporúčame nosiť do vlhkého prostredia. Semišovú obuv NIKDY neperte v pračke.

Veľmi odporúčame semišovú obuv naimpregnovať už pred prvým použitím. Ideálny postup a vhodný prostriedok ľahko získate v každej predajni s obuvou. Väčšina prípravkov na ochranu a starostlivosť o semiš je dostupná v spreji, plus si môžete kúpiť špeciálnu kefu na čistenie semišu. Je špecifická tým, že na jednej strane má upravené štetinky a na druhej gumové štetinky. Po naimpregnovaní topánky odkladajte na vzdušné miesto, aby dobre vyschli. Treba si uvedomiť, že ani dobrá impregnácia nie je schopná zaručiť 100% ochranu proti znečisteniu semišovej obuvi.

ČISTENIE KOŽENEJ A GUMENEJ OBUVI

Pri čistení koženej a gumenej obuvi platí najjednoduchšia technika čistenia a to mäkkou navlhčenou hubkou. Každopádne platí, že najskôr obuv zbavíme hrubých nečistôt. Vždy používajte vlhkú handričku na povrch obuvi a kefu na znečistenú podošvu. V prípade koženej podošvy nikdy nenamáčajte, iba pretrite vlhkou handričkou a použite špeciálny prípravok na čistenie koženej podošvy. Potom je nutné obuv naimpregnovať prostriedkami, ktoré chránia obuv proti vlhkosti a znečisteniu. Impregnujte každý povrch obuvi, okrem lakovanej kože. Starostlivosť o obuv je vždy nutné prispôsobiť povrchovému materiálu. Koženú a gumenú obuv NIKDY neperte v pračke.

ČISTENIE TEXTILNEJ OBUVI

Najšetrnejšou možnosťou je ručné ošetrenie, kde tenisky namočíte do vody s mydlom, aby ste sa zbavili najväčšej nečistoty. V oblastiach, ktoré boli najviac zanečistené ich očistite veľmi jemne kefou, potom vypláchnite pod tečúcou vodou a vyžmýkajte nadmernú vlhkosť. Vždy odporúčame odstrániť šnúrky a stielky z topánok a čistiť každú tenisku samostatne. Pranie v pračke pri väčšine druhov obuvi NEODPORÚČAME. Ak sa pre túto možnosť i napriek tomu rozhodnete, dôkladne zvážte program, ktorý vyberiete (NIKDY neperte pri teplote presahujúcej 30 stupňov). Vždy voľte jemné pranie, najlepšie s najnižšou rýchlosťou odstreďovania a otáčok. Tenisky odporúčame tiež vložiť do vrecka na bielizeň, aby ste ich chránili pred poškodením. Biele podrážky je ideálne čistiť špeciálnym prostriedkom a starou zubnou kefkou. Vďaka takýmto ošetreniam Vaše tenisky budú vyzerať dlho ako nové.

AKO SUŠIŤ TOPÁNKY

Veľmi dôležitý význam pri starostlivosti o topánky má proces sušenia. Nevystavujte obuv nikdy priamemu slnečnému žiareniu a nikdy ich neumiestňujte priamo pod radiátor, alebo iný tepelný ohrievač. Môže totiž prísť k ich deformácii alebo môžu vplyvom silného slnečného žiarenia vyblednúť alebo úplne zmeniť farbu topánky. Odporúča sa vložiť do vnútra tenisiek/obuvi časopis (naplniť tenisky zvinutými novinami), ktorý absorbuje vlhkosť a nezabudnite uložiť tenisky v suchej teplej miestnosti (nechajte vyschnúť pri izbovej teplote). Sušenie bude trvať dlhšie, ale môžete si byť istý, že tvar a farba Vašej obľúbenej obuvi bude nepoškodená.

AKO PRACOVAŤ S BIELYMI TOPÁNKAMI

Aby Vaše tenisky zostali biele čo najdlhšie, môžete zainvestovať do špeciálnych prípravkov dostupných na trhu, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nečistôt a obnoviť vzhľad Vašej topánky. Najznámejšia je biela pasta na topánky, ktorú si môžete zakúpiť vo obchodoch s topánkami, alebo online. POZOR, nie všetky topánky môžu byť ošetrené takýmto prostriedkom. V internetových obchodoch nájdete často špeciálne perá a iné prostriedky, ktoré obnovia farbu bielych podrážok. Najlepšie funguje ale, vyhnúť sa ich noseniu za nepriaznivého počasia.

Hore
Dole